Uluslararası Avrasya Gastroenteroloji Derneği TKAD Sunumu

26.09.2017 16:09
Uluslararası Avrasya Gastroenteroloji Derneği TKAD Sunumu

Değerli meslektaşlarım ,

Avrasya Gastroenteroloji Derneği 1996 yılında kuruldu. Uluslararası hüviyeti olan derneğimiz geçen 21 yılda pek çok bilimsel aktivitede bulundu. Avrasya kıtasında yer alan ülkelerden pek çok genç meslektaşımıza burs ve eğitim olanakları sağladı. Bir çok uluslararası otörle teşriki mesaide bulunuldu. Türkiye liderliğinde hepato-gastroenteroloji alanında bilimsel yeni bir platform oluşturulması hedefinin gerçekleştirilmesi için çok sayıda meslektaşımızla birlikte çalışmalar gerçekleştirildi.

Bundan önce Hepato-Gastroenteroloji alanındaki Türk bilim adamları Amerika’ya, Avrupa’a ve Asya-Pasifiğe kongrelere, toplantılara, bilimsel mecralara gidince hep katılımcı, yönetilen, buraların bilimsel örgütlerinde söz sahibi olmayan,  bu örgütlerin yayınlarında hep 2.sınıf görülüp çalışmaları ince elenip sık dokunarak yerli yersiz bekletilen ya da geri çevrilen konumlarda idi. Bu kısır döngüden çıkmak ve Türkiye’nin layık olduğu tarihi misyonunu gerçekleştirebilmek için bir grup arkadaş yola çıktık. Türkiye liderliğinde yeni bir bilimsel bölge ve platform oluşturmaya karar verdik.

Şimdiye kadar Avrasya kıtasında 12 ülkede derneğimiz liderliğinde ve önderliğinde Uluslar arası kongreler ve monotematik konferanslar düzenlendik. Bölge ülkelerindeki genç meslektaşlarımıza eğitim olanağı ve burslar vererek ülkemizin bilimsel gücünü tanıtma olanağını sağladık. Dünyanın pek çok ülkesinden tanınmış kilit olabilecek  yaklaşık 300 profesör ve doçent düzeyinde bilim adamının bu toplantılara katılımlarını sağladık. Sıra uluslar arası yayın çıkarmaya gelmişti. 2011 yılında Hindistan’nın başkenti Yeni Delhi’de basılan ve Avrasya kıtasına hitap edecek olan ‘’Euroasian Journal of Hepato-Gastroenterology’’yi çıkarmaya başladık. 

Uluslararası hakemli dergi olan EJOHG 6 yıl önce yayın hayatına başlamış ve 3 yıl önce de girmek için başvurduğu PUBMED’e 3 ay önce bilimsel yeterlilik şartlarını geçip kabul edilmiştir. Hali hazırda 11 uluslararası index tarafından taranmaktadır. Şimdiye kadar 28 değişik ülkeden makale ve araştırma kabul edilip basılmıştır. Dergimizi 264898 meslektaşımız yada kişiler ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu başarı hepimizin başarısı. Türk Gastroenterolojisinin başarısıdır. 

Şimdiye kadar 16 Uluslararası Kongre 3 Single topik koferans gerçekleştirdik. 

27 -30 Nisan 2017 tarihlerinde Osmanlı Bakiyesi dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’in  tarihi Mostar şehrinde 16th Internatıonal Euroasian Congress of Gastroenterology and Surgery toplantısını 6th Scientific Conference of The Association of Gastroenterology and Hepatology of Bosnia and Herzogovina ile birlikte yaptık. Türkiye’den 75’e varan bir grup meslektaşımız ile bu bilimsel kongreyi Boşnak, Hırvat, Makedon, Sırp, Karadağlı ve Sloven meslektaşlarımız ile birlikte gerçekleştirdik. Evladı Fatihan Boşnaklara sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum.

 21 yıl yılmadık, yorulmadık pek çok zorluğu birlikte aştık. İnanıyorum ki artık Türk Hepato-Gastroenterolojisi  Avrasya kıtasında bilimsel platform oluşturan, yöneten, organize eden ve liderlik yapan bir konuma gelmiştir. Bundan sonrada önceden olduğu gibi tüm meslektaşlarımızın camiamıza katılım ve bilimsel katkılarını bekleriz. Biz hep birlikte varız anlayışı içindeyiz.

Sevgili meslektaşlarım, son bir kez daha bu bilimsel çalışmalara hizmeti geçen meslektaşlarımıza teşekkür eder en  kalbi selamlarımı sunarım.

Prof. Dr. Hasan Özkan

Uluslararası Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı